Ako naučiť deti jesť paradajky?

Ako naučiť deti jesť paradajky?

Poznáte to. Snažíte sa viesť svoje deti k zdravému stravovaniu, ktoré však tvrdohlavo odmietajú ... S paradajkami to môže byť iné. Paradajky sú síce malé veľkosťou, ale veľké tým, čo všetko dokážu. O ich blahodarných účinkoch sme písali na tomto mieste → Zázračné paradajky.

Vyskúšajte niekoľko našich nápadov, ktoré sme v praxi otestovali na najmenších stravníkoch.

  1. Začnite čo najskôr

Detský jazýček uprednostňuje sladké druhy zeleniny. Nebojte sa ponúknuť vášmu dieťatku už od jedného roka malú cherry paradajku. Uvidíte, že ju spapá s úsmevom a bude si žiadať ďalšiu.

  1. Buďte deťom príkladom

Veľa vecí sa deti naučia tým, že napodobňujú starších súrodencov a dospelých. Dávajte si pozor na to, čo hovoríte a robíte, ale aj na to, čo si naložíte na tanier. Nabudúce, ak si budete nakladať šalát, naložte si poriadnu porciu paradajok. Nezabudnite pri tom poznamenať, ako veľmi vám chutia a že ich máte radi. Uvidíte, že deti, ktoré s vami sedia pri stole, si budú na paradajkách o chvíľku pochutnávať s vami.

  1. Majte zeleninu po ruke

Keď si deti prídu domov po desiatu alebo olovrant, zvyčajne siahnu po tom, čo je prvé po ruke. Zariaďte to teda tak, aby paradajky boli uložené práve tam, kde ich deti uvidia ako prvé. Na kuchynskom stole nechajte misku plnú tých najsladších kúskov. A nenápadne môžete nachystať vedľa nej aj malú krabičku, ak by ich napadlo, zobrať si niečo na cestu.

  1. Hlavne nech to chrumká

Zvyknúť si na novú chuť môže chvíľku trvať, ale predpokladom je aspoň ju vyskúšať. Navyše, ak po prvom súste „zachrumká“, máte vyhraté! Väčšina detí obľubuje chrumkavé dobroty, najlepšie maličké kúsky, akurátne na jedno či dve zahryznutia.

  1. Zapojte deti a fantáziu.

Asi každý rodič už vyskúšal túto metódu. Lyžica s jedlom sa napríklad premení na lietadlo, ktoré pristáva v ústach. Buďte kreatívni. Z kúskov zeleniny poskladajte obrázky, zvieratká, postavičky. Deti zbožňujú paradajkové muchotrávky či paradajku servírovanú v bazalkovej lodičke. Naviac, ak necháte deti priložiť ruku k dielu, isto im nejaký odkrojený kúsok príde na chuť.

  1. Pridávajte zeleninu a ovocie do obľúbených detských jedál

Celkom jednoduchý, ale účinný spôsob, ako prinútiť deti zjesť viacej zeleniny a ovocia. Len treba na to myslieť a nezabudnúť. Plátok paradajky pridajte k rannej porcii pečiva a pomazánky, ozdobne ním syrovú pizzu, alebo zapečte do sendviča. Možností je neúrekom. Isto vás napadne aj veľa ďalších spôsobov ako spestriť jedálniček vašich detí a zaradiť do neho ešte viac zdravých dobrôt.

S láskou ❤

OVOZELA

Chutilo vám?
Zaujímame vás?

kontaktujte nás