Slovenskí farmári poznajú len jednu kvalitu, tú najlepšiu

Slovenskí farmári poznajú len jednu kvalitu, tú najlepšiu

Bratislava, 29. septembra 2017.

Slovenská zelenina a ovocie patria k najkvalitnejším. Slovenskí farmári, preto nemusia bojovať proti dvojakej kvalite potravín. Na Slovensku máme viacero farmárov, ktorí pestujú prvotriedne ovocie a zeleninu. Jedným z nich je družstvo OVOZELA, ktoré združuje slovenských pestovateľov prémiových odrôd zeleniny. V súčasnosti pestujú 5 odrôd paradajok – Strapáčik, Koktejlka a ďalšie 3 – Medulienka, Čerinka a Hranáčik,  získali cenu značky kvality SK GOLD. Ocenenie SK GOLD, ktorými sú výrobky viditeľne označené  zaručuje spotrebiteľom nadštandardné kvalitatívne vlastnosti, t.j. svojimi kvalitatívnymi parametrami výrazne prevyšujú im podobné výrobky na trhu, na základe odborného posúdenia a na odporúčanie špecializovanej komisie. Družstvo sa rozhodlo rozšíriť svoje portfólio. Spotrebitelia si budú môcť od novembra pochutnať na novej exkluzívnej odrode cherry paradajok, Bobulienka. Napriek chladnému počasiu budú cherry paradajky rásť v prirodzenom a čistom prostredí za pomoci najmodernejších technológií, high-tech skleníkov.

Pri výbere odrôd sa farmári zamerali hlavne na zachovanie čerstvosti a kvality vypestovaných plodín, ktorá zaručuje výbornú chuť, sýtu farbu a tradičnú vôňu paradajok.

„Každá farma pestuje inú odrodu hlavne preto, že každému chutia iné paradajky, niekomu sladšie, inému kyslejšie, menšie a pod.  Máme deti a chceme, aby jedli zeleninu, a preto sme do nášho portfólia umiestnili aj sladučké paradajky, ktoré chutia hlavne deťom. Ide o novú exkluzívnu odrodu, ktorá sa do obchodov dostane v polovici novembra pod názvom BOBULIENKA,“ prezradil Peter Kelemen, majiteľ Farmy Bruty.

Vďaka najmodernejším high-tech skleníkom sú rastliny pestované v čistom a prirodzenom prostredí, ktoré ich chráni pred chorobami. High-tech skleníky sú riadené inteligentným softwarom dokážu udržať prirodzenú vlhkosť potrebnú pre rast paradajok. Investovaním do moderných technológií v pestovaní sa podarilo slovenským farmárom z OVOZELA zachovať kvalitu vypestovaných paradajok aj v zime. Celoročná produkcia farmárov OVOZELA zabezpečuje stálu dostupnosť domácej zeleniny do reťazcov.

Skleníky na našich farmách sú vybavené difúznymi sklami. Slnečné lúče sa cez ne rozptyľujú a dopadajú ku každej rastlinke. Skleníky ovládame softvérom, ktorý reguluje teplotu, vlhkosť vzduchu a jeho cirkuláciu. Na základe predpovede počasia otvára a zatvára okná. Ak je slnko prisilné, sadenice prekrýva tienidlom. Sadenice sú zavlažované vodou s ideálnym pH. Vzniká kombináciou dažďovej vody, ktorú zachytávame v zberných nádobách, a vody zo studne. Vykurovanie skleníka pracuje na rovnakom princípe ako skleníky na Islande – využívame iba obnoviteľné zdroje energie,“ dodáva P. Kelemen.

Dôležitý je spôsob pestovania a čerstvosť, čo je hlavným ukazovateľom kvality zeleniny: „Tú zabezpečujeme správnym časovaním zberu. Paradajky oberáme ručne až v momente, keď sú úplne dozreté. Vďaka tomu majú výnimočne sladkú chuť. Do niekoľkých hodín od zberu si ich kúpite na pultoch reťazcov,“ dopĺňa P. Kelemen.

Sladkosť paradajok, resp. informácie o prirodzenej cukornatosti paradajok je vyjadrená na stupnici Brix. Stupnica sa používa pri meraní pomeru množstva prírodného cukru a vody, v ktorej je rozpustený. Cherry paradajky exkluzívnej odrody Bobulienka, ktorú farmári začnú pestovať začiatkom októbra, budú vďaka svojej cukornatosti v rozsahu 9 Brixov bude patriť k najsladším odrodám cherry paradajok na pultoch slovenských obchodov.

OVOZELA je združenie slovenských farmárov, ktorí majú farmy v Brutoch, Kameničanoch, Veľkých Zlievcoch, Handlovej a Novákoch s cieľom vypestovať kvalitné prvotriedne ovocie a zeleninu s dôrazom na lokálnosť a s použitím kvalitných sadeníc. Farmári pestujú plodiny za pomoci biologickej ochrany, chrobáčikov, pavúčikov a ich lariev. V jednom skleníku zároveň opeľuje rastliny až 15 000 čmeliakov. Združenie je držiteľom prestížneho svetového certifikátu kvality Global G.A.P, ktorý je potvrdením, že farmy pestujú zeleninu podľa prísnych medzinárodne uznávaných predpisov pre dobré praktiky v poľnohospodárstve.

 

Kampaň financovaná s finančnou pomocou EÚ.

 

 

 

Chutilo vám?
Zaujímame vás?

kontaktujte nás